تبلیغات
پرواز ققنوس در مسیر زندگی - باسواد های ناتوان و تواناهای بی سواد
 
 
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی ، خوش آمدید به سایت من . لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وب سایت ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و ما را در بهتر شدن كیفیت مطالب یاری کنید.
 
باسواد های ناتوان و تواناهای بی سواد
نوشته شده در دوشنبه 16 فروردین 1395
ساعت : 08:12 ق.ظ
نویسنده : موسی خان صدر افضلی
بشر دوست، با سواد ناتوان!

          بشر دو ست آن افغانستان زاده ی هزاره تبار از دیار غزنه ی باستان، دارای دور ان کودکی پر فرازو نشیب و خارج التحصیل با معیار اکادمیک و علمی با ستندرد های بین المللی در دانشگاهای مختلف جهان با درجه دکترای معلوم التحصیل و آن وکیل مجهول الحال مردم، به یقین که یک ( باسواد ناتوان ) است. او که همه را جز خودش خائین میداندو مستحق مرگ گویا به خیانت و اعمال خودش هیچ توجهی نکرده است. او درحالیکه از اولین روزهای وکالت اش تا امروز هیچ کاری مثبتی که حد اقل برای یک تن از موکلین اش که یکی از شهروندان افغانستان نیز هست، انجام داده نتوانسته است و از هیچ حقی نیز دفاع نکرده است همواره میکوشد تا اذهان عامه ی مردم را بسوی خودش بکشاند و با مرتکب شدن اعمال غیر متعارف میخواهد خودش را در قالب یک اسطوره قالب کند.

          بشردوست در حالیکه از بیت المال کشور تغذیه میکند آنهم کشوری که خودش اورا قانونی ندانسته و به رسمیت نمی شناسد، نه تنها حکومت فعلی که او هیچ حکومتی را بجز حکومت خودش قبول ندارد. به نظر میرسد که دوران حکومت نازی را به سرپرستی هیتلر خوب بیاد دارد و شعارهایش را از براست که (هرکه با ما است از ماست و هرکه با ما نیست دشمن ماست و مستحق مرگ). او بارها برای حکومت دار سابق افغانستان ( کرزی )‌ پیام مقایسه ی فرستاد و در پرده های تلویزیون ها ظاهر شد و اظهار داشت که من کسی هستم که هیچ مخالفی ندارم و حتی مخالفین سر سخت حکومتی با من یار اند و هوا خواه من. او از خود و خیمه های کوچی های صحرا نشین و یاغی های قلدور کلیپ تصویری ساخت و به رسانه ها فرستاد و عنوانی کرزی خطاب کرد که (کرزی اگر مرد است اینجاها بیاید) و به این رفتارش افتخار میکرد و خودش را رهبر واقعی مردم میدانست. در حالیکه از حافظه اش رفته بود که هرکه دشمنی ندارد او منافق است و دو روی، او از رابطه اش با مخالفین دولت هیچ گاه استفاده ی ملی نکرد و هیچ وقت نگفت که من با استفاده از اعتماد بدست آورده ام آنان را به پروسه ی صلح میخوانم. بل تاتوانست شخصی سازی کرد و کوشید تا از آن شعار های عوام فریبانه بسازد و کرزی را در مرکز فرماندهی صاحبان لوای سفید به مناظره ی انتخاباتی بکشاند.

          من به باسوادی بشردوست و ناتوانی او ایمان دارم. او سالهای سال با استفاده از هرگونه امکانات کشور و حتی افتخار افغان بودن استفاده کرد و در دوران که هم قطاران اش برای دفاع از سر زمین اش در سنگر های مرگ آفرین بین خون خود و خاک کشورش ساعت ها در انتظار مرگ با عزرائیل کلنجار میرفت و فرصت فیر یک مرمی برای دفاع از کشورش میخواست، و دوران که جوانان دیارش برای لقمه ی نان خشکی روزهای زیادی را به انتظار می نشست و.... ، او در این دوران در بهترین دانشگاهای جهان تحصیل کرد و به اندوخته هایش افزود. حال اگر این اندوخته ها که به بهای خون هزاران هم نسل اش حاصل شده است، در جهت پیشرفت و ترقی کشور و تحقق آرمان آن رفته گان بکار برده نشود، خود یک خیانت نا بخشودنی است. او بدون شک که علم آموخته است اما چگونه بکار گیری آن را هرگیز. او نمیتواند اندوخته هایش را درجهت تأمین منافع کشور اش بکار گیرد و در این راه سخت ناتوان است. او توانائی درک اوضاع جاری افغانستان را نداشته و این ناتوانی و باسوادی او همیشه در جنگ است و به شدت او را می آزارد و تبدیل به عقده ی شده است که او را به صفت یک روانی نمایش میدهد. او با افتخارات ملی کشور مخالف است و همواره شخصیت زدایی میکند.

بزرگترین افتخارات او به دو شماره محدود میشود:

1.     نداشتن مخالف.

2.     شرکت نداشتن در جنگ ها و نداشتن سابقه جرمی.

         همه ی ما میدانیم و بزرگان دینی ما نیز تأکید کرده اند که نداشتن مخالف آنهم کسی مثل بشردوست که دارای مقام در بزرگترین مجلس کشور است و یکی از قانون گذاران کشور، نشانه ی آشکار یک منافق است. اما من معتقد ام که بشردوست با این ادعایش از دوحالت خارج نیست:

1)    این ادعایش نشانه ی دو رویی اوست، درحالیکه خودش از حکومت و بیت المال سالهاست که معاش دریافت میکند و بزرگترین حق مصؤنیت را از برکت مجلس قانون گذاری بدست آورده با این حال همواره درجهت منفی قدم برداشته و در هیچ حرکتی دولتی همگام نشده است و از هیچ حق موکلین اش دفاع نکرده است بلکه کوشیده است تا با گرفتن قیافه ی فرا ملیتی مردم را فریب دهد.

2)    این ادعایش نشانه ی هیچ بودن اوست، به این معنی که وقتی او مخالفی ندارد پس هیچ عددی هم نیست. وقتی نه دولت به او کار دارد و نه مخالفین اش پس او هیچ کسی نیست تا کسی از او بی هراسد و او و رفتارش را در نظر بگیرد. بل یک سمبول پر ادعا عقده ی است که هیچ مخاطبی ندارد.

          او بارها از مجلس به اتهام اغتشاش گر و تفرقه انداز اخراج شده و هیچ کسی هم برایش اهمیتی قائل نشده است. او با ادعایش خواهان بر قراری یک سیستمی است که افغانستان سالهای سال با آن فاصله دارد. او میخواهد یک شبه راهی هزار ساله را بی پیماید و این جامعه شناختی ضعیف او از افغانستان بزرگترین علت ناتوانی اوست.

دوستم توانایی بیسواد!

          عبدالرشید دوستم جنرال پر نفوذی که از سالیان دور تا کنون تأثیر مستقیم در شکل گیری قدرت سیاسی و نظامی و استحکام بخشی بدنه ی اساسی دولت افغانستان داشته و دارد،‌ همچون بشر دوست باسواد نیست و تحصیلات اکادمیک ندارد و شاید بیش از چند صباحی به مکتب نرفته است. پس به یقین که بیسواد است. ولی این چهره ی استثنائی با بیسوادی اش بزرگترین تحولات سیاسی را در افغانستان سبب شده و در هر جریانی که به راه افتاده بهترین انتخاب ممکن را داشته که هم به نفع ملت افغانستان و به ویژه ملیت خودش بوده و هم سبب حق کوشی دیگر ملیت ها نشده است و میتوان مدعی بود که او یک مدیر توانایی برای خود و هواداران اش و در نتیجه ملت افغانستان بوده است. او علاوه بر داشتن انتخاب خوب، به این مهم دست یافته است که هر کسی برای تحقق اهداف اش باید با قدرت باشد و همیشه کوشیده است تا قدرت لازم و تأثیر گذار اش را حفظ کند تا بتواند با آن به آرمان هایش تحقق ببخشد.

          بدون شک هیچ کسی شاید بدون سهو خطا و اشتباهی نباشد اما حرف اینجا است که او از معدود کسانی است که در هر جریان سیاسی افغانستان کمترین اشتباه و بهترین انتخاب ها را داشته است. او به این درک رسیده است که چگونه از توانایی هایش که حاصل تجریبیات سالهای پر فراز و نشیب ماضی است در جهت مثبت استفاده کرده و در ضمن خود، قدرت، مردم و کشور اش را حفظ کند. با آنکه از جمله رهبرانی است که کمترین سواد اکادمیک را دارا میباشد.

موسی خان صدر افضلی


غزنی، ۳/۱/۱۳۹۵:: برچسب‌ها: باسواد های ناتوان و تواناهای بی سواد , نوشته های از موسی خان صدر افضلی , پرواز ققنوس در مسیر زندگی , گل واژه نور , موسی خان صدر افضلی ,
:: لینک های مرتبط: پرواز ققنوس در مسیر زندگی , گل واژه نور , موسی خان صدر افضلی ,
این مطلب را به اشتراک بگذارید
 با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی ، خوش آمدید به سایت من . لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وب سایت ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و در بهتر شدن كیفیت مطالب این سایت مازا یاری کنید...........ممنون از لطف شما (مدیر وب سایت).
http://squarejournal9325.jimdo.com/2015/08/18/is-hammertoe-surgery-successful جمعه 13 مرداد 1396 10:32 ب.ظ
Appreciating the persistence you put into your website and detailed
information you present. It's awesome to come across
a blog every once in a while that isn't the same outdated rehashed material.
Fantastic read! I've bookmarked your site and I'm
including your RSS feeds to my Google account.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر