تبلیغات
پرواز ققنوس در مسیر زندگی - ناکسان حاکم و ظالمان پر رو!
 
 
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی ، خوش آمدید به سایت من . لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وب سایت ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و ما را در بهتر شدن كیفیت مطالب یاری کنید.
 
ناکسان حاکم و ظالمان پر رو!
نوشته شده در یکشنبه 27 دی 1394
ساعت : 12:26 ب.ظ
نویسنده : موسی خان صدر افضلی
نویسنده: موسی خان صدر افضلی.

ناکسان حاکم و ظالمان پر رو!

          غزنی دیاری است که به داشتن آثارتاریخی و فرهنگی اش شهره ی به خصوصی دارد. و به جهت پرورش دادن شخصیت های فرهنگی و شعرا و ادبای چون سنائی، شمس و.... سلاطین معروفی چون سلطان محمودغزنوی و.. باداشتن سابقه خوب فرهنگی و تاریخی به عنوان پایتخت فرهنگ تمدن اسلامی شناخته شد.

          اینکه این دیار یکی از نا امن ترین ولایات افغانستان است شکی نیست. اما حرف اینجااست که چرا برای همیشه و در زمان هرحاکمی، این دیار بهبود امنیتی نیافته و نمی یابد. در این دیار در حقیقت امر حکومتی که تحت اداره مرکز کشور باشد وجود ندارد و حتی ساختمان فرماندهی پولیس و امنیت و اردو نیز ساختمان ولایت اش امن به شمار نمی رود. بدون شک علت اصلی آن حاکمان ناکس ویا ناکسان حاکم و حکمرانان فاسد است و گرنه مردم این شهر اکثریت شان صلح جو و معرفت پرور اند. حاکمان منصوبه ی این ولایت بر اساس یک سنت غلط و تفکر نارسائی هرکدام چند صباحی در آخور دولت نان را بر خودش حرام می کنند و به خانه های شان بر میگردند. از زمانه ی دور تا بحال در تقسیم قدرت در این ولایت سنت بر این است که والی که مقام اول حکومتی را دارد باید از قوم پشتون باشد ولو هرکسی باشد و معاون اش نیز باید هزاره باشد و شاروال نیز تاجک و فرمانده پولیس هم باید پشتون باشد. در این میان تنها منصبی که میراث پدری هیچ تباری نیست منصب ریاست امنیت ملی است. میراث داران اجدادی هر قوم و تباری هرکسی به توان خودش در گیر خود است و سر در آخور ملت خودش دارد و علف دیگران برایش زهر است.

          در دهه اخیر و در حکومت طالبانی موسی خان اکبر زاده مؤثریت اشخاص دلسوز و فرمانده سالم و وظیفه شناس به خوبی روشن شد. اکبر زاده که سر در آخور حکومت داشت و عقل و خرد و منطق اش در اختیار طالبان بود و طبعا خود را ملزوم به اطاعت از عقل می دانست، شخصا در نا امنی این ولایت دست داشت و حتی به کرده اش معترف بود درحالیکه هیچ گاه از کرده اش خجل نشد. در زمان تاخت و تاز های او یگانه کسی که دست خیانت اش را از پشت بسته بود، دلیر مرد تاریخ و مجاهد دلسوز ( زراور زاهد ) فرمانده پولیس این ولایت بود. این دو شخص با داشتن مفکوره های کاملن ضد هم هرکسی در محدوده ی قدرت اش می کوشید تا افکار داشته اش را تعقیب نموده و در روند امنیت و نا امنی این شهر تلاش نماید. خباثت و خیانت اکبر زاده و شهامت و صداقت زاهد باعث شده بود که اکثر اوقات امنیت این ولایت در حال تعادل قرار بگیرد هرچند گاهگاهی خیانت بر صداقت غلبه میکرد و برعکس.

          اما اکنون که نه اکبر زاده است و خیانت هایش و نه زاهد است و شهامت هایش، نمی توان به سادگی در بودن ویا نبودن امنیت در این دیار حرفی زد و وضع را خوب یا بد گفت. عبدالله و غنی سنت چندین ساله ی کرزی در این ولایت را زیر پا کرد و به جای اکبر زاده ی پشتون تبار، حمیمی تاجک تبار را نشاند و احمدی هزاره تبار را نیز به جرم دست داشتن به جریان حق خواهی و عدالت خواهی و ظلم ستیزی ماه عقرب سال جاری، موسوم به انقلاب تبسم از منصب دستیاری ولایت اش محروم و به دیار بی منصبی تبعید اش کردند و بجای سنت نگری و حفظ آن، به تقسیم مناصب دولتی و تعقیب پروسه ی توافقی زاینده حکومت وحدت ملی به نبوغ جان کیری اندیشیدند و طبق توافق دو جانبه تعیین منصب دار مقام اول این ولایت سهم صدارت خانه شد و در آنجا نیز قرعه ی بنام حمیمی از قشون عبدالله برآمد و مرغ خیالش بر افق غزنی نشست و او سکان دار این ولایت و امین الله امرخیل هم منصب دار فرماندهی پولیس اش.

          اینک که میدان خالی است و والی و فرمانده پولیس و همه در خواب زمستانی و از جمع ناکسان، و اکثر مناطق این دیار زیر پرچم سفید و خالی از امنیت و ترقی، این امر به پر روی و یکه تازی صاحبان لوای سفید افزوده و هی جولان می دهند و جولان میدهند.

          حمیمی و امرخیل که گاهگاهی سر از خواب اش بر میدارند و به اکراه گزارش جولان ها و تاخت و تاز های مخالفین اش را از خاطر مبارک می گذرانند، همچون نطاق تلویزیون های خبری به گذارش دادن می پردازند و بس. گویا حکومت مرکزی از این عالی جنابان فقط گزارش می خواهد نه تلاش و مبارزه در جهت بهبودی امنیت، نه طرح پلان های چنین و چنان برای بدست آوردن صلح و رفاه و امنیت. اینان نیز چون بادارانش در قبال شهادت هر پولیس و سرباز پیام تسلیت دارند و ابراز تأسف و بس!

          به قول احمدی دستیار اکبرزاده که (زاهد) در اجیرستان برای مقابله با دشمن می رفت و به سنگر مقاومت شب ها سحر میکرد اما اینک حمیمی و امرخیل در ساختمان های مرکز فرماندهی شان دشمن گشت و گذار های دارد از بس میدان خالی است و چوکی از ناکسان.

           امرخیل از بر است که چگونه از حمله بر زندان و فراری دادن زندانیان خبر دهد و یا هم از فرود آمدن چرخ بالهای نا آشنا در بیخ گوش خودش و تبادله ای پول و جنس و افراد و هزاران معامله گری و فساد و اینکه دوصد طالب مسلح چگونه امنیت آنجا را تأمین نموده و..................... جرئت این را ندارد که با در نظر داشت مسئولیت فرماندهی اش هم چون (زاهد) مردانه و قاطعانه و صادقانه لباس رزم پوشد و خود به میدان بتازد و دشمن شکنی کند.

          حمیمی که تازه به راه چاه ولایت آشنایی حاصل کرده حتی از وقایع واقع شده و یاهم در حال وقوع قلم رو اش هم خبری دریافت نمی کند و گویا چند صباحی برای تفریح و خوشگذرانی به اینجا تشریف فرما شده است هیچ مسئولیتی ندارد.

          اینک مردم این شهر است و نا امیدی و هراس و دلهره، بدون شک هرکسی در این زمان بودن (زاهد) را ارزش می دهد و نبودش را به مثابه خالی کردن میدان برای مخالفان قلم داد می کند و حاکمان را بس نا کس می شمارد و ظالمان را بس پر رو.

موسی خان صدر افضلی

۲۵/۱۰/۱۳۹۴ خورشیدی

غزنی

 


:: برچسب‌ها: ناکسان حاکم و ظالمان پرور! , پرواز ققنوس در مسیر زندگی , نوشته های از موسی خان صدر افضلی , مقالات موسی خان صدر افضلی ,
این مطلب را به اشتراک بگذارید
 با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی ، خوش آمدید به سایت من . لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وب سایت ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و در بهتر شدن كیفیت مطالب این سایت مازا یاری کنید...........ممنون از لطف شما (مدیر وب سایت).
http://yuonnepeinado.hatenablog.com دوشنبه 23 مرداد 1396 03:59 ب.ظ
Hi my family member! I wish to say that this article is amazing, nice written and include approximately all important infos.

I'd like to see extra posts like this .
kaitlynProuty.jimdo.com جمعه 13 مرداد 1396 09:18 ب.ظ
Great information. Lucky me I recently found your website by chance
(stumbleupon). I've bookmarked it for later!
salim khan یکشنبه 25 بهمن 1394 09:34 ق.ظ
shoma harf nadarid hamishah ali minawisid
homaira jan یکشنبه 25 بهمن 1394 09:33 ق.ظ
سلام استاد گرامی!!!!!!!!!!!!!!
خیلی مطلب عالی بود استاد عزیز همیشه کامیاب باشید.
شبنم یکشنبه 25 بهمن 1394 09:31 ق.ظ
سلام خدمت آقای صدر!!!!!!!!
خیلی ممنون از اینکه مطالب زیبای را باادبیات عالی با ما شریک میسازید همیشه موفق و سربلند باشید.
salman یکشنبه 25 بهمن 1394 09:30 ق.ظ
لعنت براین حاکمان ناکس
امرالله خان یکشنبه 4 بهمن 1394 09:07 ق.ظ
این حمیمی فاسد نیز دست نشانده عبدالله خائین است که ده جیب اشرف غنی آویزان است
صفیه یکشنبه 4 بهمن 1394 09:06 ق.ظ
این امرخیل باز کیست؟
فرید محب زاده یکشنبه 4 بهمن 1394 09:04 ق.ظ
این حمیمی دیگه چه بلای ایست که بر سری مردم غزنی نازل شده خداوند او را لعنت کند عجب مردی مفسدی است از اکبر زاده شکایت داشتیم حالا گرفتار بد تر از آن شدیم
الله نظر کریم زاده یکشنبه 4 بهمن 1394 09:03 ق.ظ
بادرود!
آقای موسی خان صدر افضلی براستی که زیبا مینویسی من از لحن نوشتاری شما خیلی لذت میبرم درود برشما!!!!!!!!!!!!!!!
مجیب الله یکشنبه 4 بهمن 1394 09:00 ق.ظ
خداوند لعنت شان کند این حاکمان مارا از بالا گرفته تا پایین همه اش فاسد اند و رشوه خوار این حمیمی از همه بدتراست خداوند او را لعنت کند.
صادق خطیبی یکشنبه 4 بهمن 1394 08:59 ق.ظ
لعنت به این ناکسان حاکم ، اینان همیشه در فکر جیب خود بوده و به فکر ملت نیستند.
Ali.shawkat یکشنبه 4 بهمن 1394 08:57 ق.ظ
سلام!
نوشته خوبی است درباره موسی خان اکبر زاده هرچه بگویی بازهم کم است از بس که ناکس بود و بی مسئولیت، اما این والی جدید را نمی دانم به خوبی آشنائی ندارم و هم چنین قوماندان امنیه را............
علی خان نواندیش یکشنبه 4 بهمن 1394 08:54 ق.ظ
باسلام!
مطلب عالی است براستی که حاکمان فعلی غزنه خیلی ناکس اند و ظالمان اش نیز خیلی پر رو شده اند.
یاد زاهد گرامی باد چه فرماندهی صادق و دلیری بود.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر